Велика доза нітратів може привезти до отруєння


Зараз настала пора, коли люди почали активно купувати свіжі овочі. У них може бути велика кількість нітратів.

Як інформує Держпродспоживслужба, через вживання нітратів може виникнути “кисневе голодування” клітин і тканин. При вживанні високих доз нітратів можуть проявлятись симптоми нітратного отруєння: нудота, задуха, посиніння шкірних покривів та слизових оболонок, діарея. Особливо шкідливим перевищення нітратів в овочевій продукції є для дітей, вагітних жінок, осіб похилого віку, хворих на анемію, серцево-судинну та дихальну системи.

Як зменшити кількість нітратів в овочах:
1. Первинна обробка овочів: видалення качана з капусти, товстих стебел зелені, обрізання огірків з обох кінців, тощо. Промивання водою та механічна очистка. Вимочування у воді впродовж не менше, як 15-20 хвилин.

2. Варіння або бланшування: при варінні також втрачається велика кількість нітратів. Однак нітрати залишаються у відварі. Тому для варіння весняного овочевого бульйону треба покласти овочі в холодну воду, закип’ятити, злити перший бульйон, залити новим окропом, і далі вже варити за смаком. Варити овочі варто без кришки (це найбільше стосується кабачків, буряка і капусти), тому що нітрозаміни – леткі сполуки і випаровуються, а при варінні під кришкою вони знову повертаються у страву.

3. Тушкування: на відміну від варіння – не найкращий спосіб зменшити кількість нітратів у продуктах, оскільки нітрати мандрують з овочів в соус і назад. Однак, якщо ви вкрай хочете тушкованих страв, то проваріть попередньо овочі, витягніть їх з відвару, і далі тушкуйте, не накриваючи. Якщо відварювати овочі для споживання як салат чи гарнір – одразу після приготування їх треба вийняти, не залишаючи у воді, в якій варилися, тому що при охолодженні всі нітрати повернуться назад в овочі.

4. Створення кислого середовища: додавання лимонної кислоти до овочів в процесі приготування. В кислому середовищі нітратні сполуки руйнуються. Вживання аскорбінової кислоти перед вживанням ранніх овочів. Зменшує їх можливу шкоду, оскільки вітамін С гальмує утворення в організмі нітрозамінів.

5. Правильне зберігання: не тримайте овочі й фрукти нарізаними; салати слід з’їдати одразу, тому що при зберіганні їх, особливо в теплі, також активно відбувається перетворення нітратів в нітрити; при зберіганні їх в цілому вигляді кількість нітратів навпаки, поступово зменшується.


0 Comments