ПОЯСНЮЄМО НА ПАЛЬЦЯХ. Земельні торги: поняття, призначення, суб’єкти, порядок проведення


1) Що являють собою земельні торги?

Земельні торги – це вид аукціону, на якому продається право власності чи користування на земельну ділянку.

Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди та інші, щодо земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку.

2) Навіщо проводять земельні торги?

У зв’язку з тим, що в Україні розвивається ринок оренди землі, більшого значення набуває проведення аукціонів з продажу прав оренди на земельні ділянки – вигідного як для держави, так і для бізнесу механізму передачі в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності.

З економічної та організаційної точки зору, земельні торги є ефективним механізмом передачі права оренди на земельні ділянки на конкурентній основі.

3) Хто проводить земельні торги? Хто може бути організатором та учасником?

Проводить аукціони – виконавець земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є юридична або фізична особа, яка має ліцензію на проведення земельних торгів.

Організатором земельних торгів є власник земельної ділянки (фізична або юридична особа).

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів відповідні документи. Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах (ст. 137 Земельного Кодексу).

4) Який порядок проведення земельних торгів?

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення на офіційному веб-сайті Держгеокадастру (http://torgy.land.gov.ua/auction).

Земельні торги починаються з оголошення порядку їх проведення. Лот виставляється на торги за наявності не менше двох учасників.

Ведучий торгів (ліцитатор) оголошує номер лота, зазначений в інформаційній картці, місце розташування, розмір, цільове призначення земельної ділянки та можливі види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, а також стартову ціну лота.

Торги починаються з оголошення ведучим стартової ціни, якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот. Якщо протягом трьох хвилин після триразового оголошення стартової ціни ніхто з учасників не висловив бажання придбати лот за ціною, оголошеною ліцитатором, лот знімається з продажу на цих торгах.

У разі коли про готовність придбати лот за стартовою ціною сповістили не менше ніж два учасники, ліцитатор збільшує стартову ціну на крок торгів з подальшим послідовним збільшенням ціни.

Якщо протягом трьох хвилин після триразового повторення останньої ціни не запропонована вища ціна, ліцитатор закінчує торги за лотом, називає ціну продажу лота за останньою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот, номер переможця і викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час торгів (Детальніше: https://bit.ly/31Tgtw9).

5) У яких випадках земельні торги не можуть проводитись?

Земельні торги не проводяться у випадку: оренди земельних ділянок для городництва, сінокосіння і випасання худоби; приватизації земельних ділянок для для ведення фермерського господарства, для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування жилого будинку та інші; передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу; інші (ч. 2 ст. 134 Земельного Кодексу).

6) Яка користь від торгів Менській громаді?

– аукціон дозволяє залучити значні додаткові кошти до місцевого бюджету;
– продаж ділянок на аукціоні є способом планування забудови території населеного пункту, адже ділянки продаються з певним цільовим призначенням, тобто місто здійснює реалізацію генерального плану та отримує додаткові кошти;
– аукціон є відкритим та прозорим способом відчуження земельних ресурсів територіальної громади, що дає змогу зменшити можливість корупційних діянь.


0 Comments