Новий поділ на райони. Відповіді на найпоширеніші питання


Для чого Україну заново ділити на райони? Що зміниться з перерозподілом районів для пересічної людини? Що тепер робитимуть районні ради та районні держадміністрації? Чи треба їхати за довідкою у новий райцентр?

“Українська правда” зібрала 15 найпоширеніших питань про райони. Відповіді на них давали голова підкомітету Верховної Ради з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін і радник міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.

Зокрема, тепер кожна спроможна громада самостійно отримує субвенцію та виплачує зарплати вчителям – тобто вже не потребує опіки району.

У неспроможних громадах питанням освіти продовжують займатися райони. З 1 січня 2021 року всі школи в Україні мають перейти у власність громад.

Що буде зі школами, лікарнями, будинками культури в ліквідованих районах, поки що не визначено, оскільки відповідний законопроєкт ще не ухвалений. Як пояснює Іван Лукеря, йдеться про автоматичну передачу майна. Тобто більшість об’єктів просто змінять юридичний статус – перейдуть від району до громади, на території якої вони фізично розташовані.

Райради продовжать ухвалювати рішення, а РДА – їх реалізовувати. Утім завдань стане трохи менше, адже частину повноважень – освіту, утримання ЦНАПів та іншого комунального майна – перебирають на себе громади.

За районними органами частково залишається медицина, освіта, соцзахист і логістика. Райради стануть “підтримувальною подушкою” для тих закладів, які громади не зможуть взяти собі на утримання. Це частина районних лікарень, позашкільні навчальні заклади, дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячі будинки, будинки для людей похилого віку.

Ключове, що втрачає район після передачі повноважень на громади, – це гроші, а саме 60% податку на дохід фізичних осіб (ПДФО), які проживають в межах району. Замість району вони йтимуть одразу в громади.

Районний бюджет тепер здебільшого поповнюватиметься за рахунок комунальних підприємств, які залишилися на його балансі, та дотацій з державного бюджету.

На думку Івана Лукері та Віталія Безгіна, районні ради з часом варто ліквідувати.

“Районні суди, відділення прокуратури, пенсійного фонду поки що працюватимуть у звичному форматі, але згодом їм доведеться підлаштуватися під новий територіальний устрій,” – пояснює Іван Лукеря.

Детальніше: “Українська правда” https://bit.ly/2BBkXhA


0 Comments