Незабаром пацієнти самі обиратимуть собі сімейного лікаря


Андрій Гапон

Про перспективи реформи сімейної медицини нам розповіла головний лікар Менського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталія Корнієнко:

– На сьогодні ми маємо тільки попередні дані щодо подальшого реформування, тому достовірно визначити, яким чином це буде проходити, на сьогодні ми не можемо. Зараз же я можу посилатися лише на ті проекти законів, наказів чи постанов профільного міністерства, які були надані до обговорення.

Відповідно до цього пропонується, що сімейні лікарі будуть заключати договір на обслуговування, безпосередньо з пацієнтом. Ініціатором такого договору повинен бути сам пацієнт, саме він обиратиме сімейного лікаря. До того ж лікаря можна вибрати не лише за місцем реєстрації, а, скажемо так, за місцем перебування чи просто за бажанням.

Що це дасть. Перш за все, ми сподіваємося, що це спричинить здорову конкуренцію між сімейними лікарями, тому що в залежності від навантаження на лікаря, буде нараховуватися його заробітна плата. Кількість пацієнтів того чи іншого фахівця буде напряму впливати на його зарплатню.

А от самі пацієнти звісно обиратимуть якість послуг. Тому спочатку протягом певного періоду вони матимуть змогу кілька разів поміняти свого сімейного лікаря, поки не визначаться остаточно. А далі пацієнт матиме право змінити лікаря лише один раз на рік.

У перспективі, згідно нормативів Міністерства охорони здоров’я України на кожного сімейного лікаря повинно припадати близько 2000 пацієнтів. Однак цифра не однозначна, у когось буде трохи більше, у когось менше.

На сьогодні у нашому закладі працює 17 сімейних лікарів, враховуючи одного сумісника. А взагалі штатом передбачено 24 одиниці. Тобто, некомплект складає 8 осіб. До того ж частина сімейних лікарів, які сьогодні працюють, вже досягли пенсійного віку, тому питання кадрів у нас залишається відкритим.

Щодо самого обслуговування. Контролювати укладання договорів, про які ми говорили раніше, буде спеціально створений орган Національна служба здоров’я України. Договір передбачатиме двохсторонню відповідальність. Зі свого боку лікар відповідатиме за якість послуг, які він надає, пацієнт – за дотримання рекомендацій лікаря.

На підставі договорів буде створений єдиний в Україні реєстр пацієнтів, де можна буде побачити за яким лікарем зареєстрований той чи інший пацієнт. Доступ до такої бази буде лише у лікарів.

Зараз ми закуповуємо комп’ютерну техніку для сімейних лікарів. Кожна лікарська амбулаторія вже має по ноутбуку. В майбутньому пацієнт, навіть, матиме свою електронну картку. В той же час передбачається видача електронного лікарняного листка, виписка електронного рецепта, тощо.

Тобто, у нас планують запровадити більш сучасні методи, але коли вони втіляться у життя, поки невідомо.На сьогодні кожен пацієнт вже має змогу, поки що орієнтовно, визначитись, за яким сімейним лікарем він хоче закріпитись. Це дасть змогу попередньо побачити картину, яка вимальовується. Відповідна інформація є у реєстратурах наших амбулаторій.


0 Comments