МЕНЩИНА ІСТОРИЧНА. У час окупації в Макошине існувала підпільна комсомольська організація


Матеріал Менського районного краєзнавчого музею імені Покотила

З 6 вересня 1941 року по 18 вересня 1943 року Макошине перебувало у тимчасовій фашистській окупації. 77 юнаків і дівчат було вивезено до Німеччини. 62 жителі села були закатовані гестапівцями. Серед них 15 дітей віком від 5 до 15 років, 25 жінок, одній з яких було 87 років.

Повністю були знищені сім’ї Нагорного Мини Кіндратовича, Сидоровича Василя Макаровича, Міха Корнія Вікторовича. Фашисти спалили і зруйнували 58 селянських дворів. Зірвали всі будівлі колгоспів, зерносховище із зерном, клуб, початкову школу, магазини, завод первинної переробки конопель, залізничний вокзал та залізничний міст.

Фашистами було закладено тол під середню школу, але зірвати її не встигли.

За повідомленнями місцевого населення, школа була врятова. У німецькому тилу вже з’явилися бійці 3–го Білоруського фронту. 18 вересня 1943 року Макошине було звільнено.

До окупації села і після його звільнення в приміщенні школи знаходився госпіталь для поранених радянських солдат та офіцерів.

На території школи знаходиться братська могила розстріляних жителів села та могили померлих від ран солдат та офіцерів.

У час окупації в Макошине існувала підпільна комсомольська організація, до якої входили: Білан Микола Петрович, Білан Іван Мусійович, Денисенко Олексій Минович, Нагорна Ганна Минівна, Нагорна Віра Минівна, Назаренко Микола Михайлович, Назаренко Микола Йосипович, Слишик Катерина Хомична та інші. Вони мали два радіоприймачі, слухали повідомлення з Москви і про важливі події сповіщали населення різними шляхами.

Під час Другої світової війни 790 жителів Макошине захищали батьківщину в лавах армії. 360 – нагороджено орденами і медалями, 420 – загинуло смертю хоробрих.

У 1943 році встановлено обеліск на братській могилі воїнів. А в 1972 році в центрі селища встановлено обеліск , щоб вшанувати пам’ять односельчан, які загинули за свободу і незалежність Батьківщини.

Джерело: https://bit.ly/31Shx3e


0 Comments