МЕНЩИНА ІСТОРИЧНА. Хава Волович – менянка, яка пройшла ГУЛАГ


Олександр Ясенчук

Непоміченою, як і її смерть, пройшла стаття в журналі “Локальна історія” Віри Курико про репресовану менську журналістку, лялькарку Хаву Волович.

За звинуваченням в українському буржуазному націоналізмі єврейка і переконана комуністка, 20-ти річна журналістка газети “Колгоспна праця” отримала 15 років у радянських таборах та ще 5 років позбавлення прав, та дізналася, що таке каторжна праця, любов, народження дитини та її смерть.

У Мену вона повернулася 40-ка річною жінкою. Із собою привезла любов до театру ляльок та усамітнення. Наприкінці життя Хава охрестилася і воліла не спілкуватися з тими, хто бажав жити “як при Сталіну”.

Народилася Хава у єврейській родині в Сосниці, в 1906 р. З 1933 р. починає працювати друкаркою в місцевій газеті, потім починає працювати коректоркою і журналісткою в менській газеті.

У 1937 р. редактора заарештували як буржуазного націоналіста, разом з ним забрали й інших працівників. Потрапила до ГУЛАГу, будувала залізницю Котлас-Воркута, Ухта-Воркута. Стала мамою чарівної Елеонори, у спогадах писала крихітної Елеонори. До кінця життя вона вважала це своїм єдиним злочином. Коли Елеонорі виповнився один рік і три місяці, вона померла від жорстокого поводження виховательки.

Коли у 1957 р. 40-ка річна Хава повернулася в Мену, то не застала ні синагоги, ні рідних. У Мені нацисти розстрілювали євреїв на їхньому ж кладовищі. У 60-х роках Хава створила драмгурток, театр ляльок. Нікому не розповідала про своє життя.

Померла на 84-му році життя. Навіть могила її умовна, відновлена за спогадами старожилів. На думку відомої дослідниці Енн Епплбом, спогади Хави Волович стоять на одному рівні з книгами Солженіціна.

Спогади Хави Волович https://bit.ly/3ejmhTD

Джерело: https://bit.ly/3fkcSMT


0 Comments