МЕНЩИНА ІСТОРИЧНА. Голодомор на Менщині


Менський краєзнавчий музей імені В.Ф. Покотила

Голодомор 1932 – 1933 років є найбільшою трагедією українського народу за всю його багатовікову історію. Слово “геноцид” – означає народовбивство. Так, це був геноцид, направлений проти українського народу.

Менський краєзнавчий музей ім. В. Ф. Покотила постійно проводить наукову роботу, спрямовану на вивчення однієї з найжахливіших трагедій в історії людства – Голодомору 1932- 1933 років, направленого на винищення української нації.

Це дало змогу створити експозицію, яка мовою документів і фактів розповідає відвідувачам про страхітливі події 1932 – 1933 років.

В експозиції привертає увагу малюнок, на якому зображена підвода із збіжжям та написом :”Першій хліб державі”. Цей напис означає, що потрібно віддати хліб спочатку до державної комори, а залишки лишались селянам. Зачасту нічого було лишати собі, тому що плани заготівель хліба були дуже високими, і лишків не було.

Чільне місце в експозиції займають документи, фотографії щодо примусової колективізації, задля якої і був організований голодомор – це фото “Перші колгоспники села Стольне на луках” (1932 рік) та фото “Виїзд Киселівської комуни на польові роботи ” (1933 рік).

Зібрані архівні матеріали про Голодомор 1932 – 1933 роки наочно ілюструють фактор голоду в селах Менської громади. Так, в селах Стольне та Бігач голодувало 77 господарств, в с. Семенівка – 18 господарств, а в селі Удівка – 6 господарств. В останні дні в цих селах харчувались картопляними відходами, гречаною половою та кукурудзяним листям. Від такого харчування люди, а особливо діти, опухали, знаходились на грані смерті та вмирали. Наприклад, в селі Бігач в сім’ї колгоспника Процко із 6 чоловік померло 4.

За масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь Голодомор 1932 – 1933 років не має аналогів в історії людства. Згідно з Указом Президента України, починаючи з 2000 року, у четверту суботу листопада в нашій державі щорічно відзначається День пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій.

Джерело: http://bit.ly/3F2aMAz


0 Comments