МЕНЩИНА ІСТОРИЧНА. Не потрібно дивуватися “Хвеськувці”


Олександр ЯСЕНЧУК, краєзнавець (стаття з архіву газети “Менщина” № 24 від 22 вересня 2012 року)

Минулого року побачила світ книга «Присяга Чернігівського полку 1718 року» за редакцією чернігівських дослідників Сергія Горобця та Ігоря Ситого. Книга зафіксувала більшість чоловіків Чернігівського полку, до якого належала і територія Менського району. Там записані не тільки прізвища жителів населених пунктів, але і назви міст і сіл, до того ж так як їх називали у ті часи. Пропонуємо вам роздивитися на карті складеній науковцями тодішню географію Менського району, помилуватися автентичними назвами сіл та містечок, ще не «зіпсованих» філологами. Адже назви сіл тодішні грамотні люди записували так, як їх вимовляли.

Можливо когось здивує назва «Хвеськувка», тож нагадаю читачам, що літера «ф» з’явилася на початку ХХ століття і не є природною для українців які заміняли іншомовні слова з нею на літеру «т» чи звук «ф». Окрім того територія Менського району відноситься до краю, де поширений так званий східнополіський діалект української мови. Великою мірою він на відміну від сучасної української мови (в основі якої лежить Полтавська) був у часи Козаччини офіційним. Цим діалектом розмовляли чимало достойників того часу: Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Кирило та Олексій Розумовські, адже саме територія Чернігівщини в ті часи була серцем української державності.

Проглянувши карту ми зможемо побачити у назвах сіл дифтонг «уо» (себто коли два голосних звука вимовляється як один, завдяки тому, що один ніби «придавлює» інший.) – наприклад -Данилувка (на карті) слід читати – Данилуовка. Саме дифтонги, щоправда не тільки вони, відрізняють поліську говірку від стандартної української мови. Нема їх і в білоруській та російських мовах. Що доводить до речі, що Менська
говірка не є «суржиком», а є питомо, історично заглибленою говіркою. У свій час видатний історик Рибаков
на питання «Якою мовою розмовляли у часи Київської Русі?» Відповів так: «Поїдьте в села довкола Чернігова,
Києва і ви почуєте мову тих часів”.


0 Comments