ІСТОРІЯ МЕНЩИНИ: Могила сотенного отамана Якова Євфіма Омелюти


Юлія Ющенко (стаття з архіву газети “Менщина” №1 від 14 квітня 2012 року)

За часів Козаччини (17–18 століття) Мена була невеличким сотенним містечком з непримітними будиночками, старовинною базарною площею та величними церквами. До речі, їх в нашому місті було три. Одна з них знаходилась на місці теперішнього магазину «Продукти» («Сімнадцятого»), що по вулиці Гагаріна. Побудована вона була наприкінці 17 століття, а зруйнована, скоріше за все, на початку 20 століття.

Як правило, раніше біля кожної церкви розташовували кладовище. Цей храм не був вийнятком. І сьогодні, у смітнику за магазином, можна знайти за лишки старовинних надгробків.

Прикро, що нині вони в плачевному стані. На даний час, нас цікавить лише один з них — надгробок Якова Євфіма Омелюти — сотенного отамана Менської сотні. Надпис на надгробній плиті свідчить про те, що поміщик поручик Яків Омелюта народився 9 жовтня 1739 року і помер на 84 році життя 2 березня 1822 року.

У ті часи головним у сотні був сотник. Він виконував на її території адміністративну й судову владу. А сотенний отаман був перший в ієрархії після сотника і урядував разом з ним у сотенній канцелярії, доглядав за поліцією, а в походах був його помічником. Чому він похований біля церкви, невідомо. Зважаючи на те, що сотенний отаман був поміщиком, а отже досить багатою людиною, можна припустити, що він виділив певні кошти на потреби церкви.

Як би там не було, але могила нашого земляка забута і занедбана. Історія рідного міста заростає бур’янами і вкривається сміттям. Мена — славне і стародавнє місто. Потрібно пишатися тим, що ми живемо саме тут, нам є що показати гостям і є що зберегти для нащадків.


0 Comments